خطر گوش دادن به موسیقی برای دندان های شما !!

خطر گوش دادن به موسیقی برای دندان های شما !!هرگاه اسم ساز یا نوای موسیقی به گوش می‌خورد، احساس خوبی از شنیدن آن پیدا می‌کنیم یا به استعدادی که نوازنده آن دارد متمرکز می‌شویم، آیا می‌دانید همین وسایل می‌توانند مشکلاتی برای دهان، دندان و حتی سلامت فرد ایجاد کنند؟


تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد استفاده از سازی که با دهان نواخته می‌شود، می‌تواند مشکلات مرتبط با عفونت، حساسیت، انتقال بیماری و تغییرات دندانی را در پی داشته باشد.

با توجه به تماسی که این سازها با لب و مخاط دهان و در برخی موارد با دندان‌ها دارد، امکان تبادل‌گونه میکروبی در بین هر دو قسمت وجود دارد. باید توجه داشت که بسیاری از این قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها طول عمر طولانی دارند و در برابر شرایط سخت محیطی کاملا مقاوم هستند بنابراین حتی اگر وسیله موسیقی در مدت زمان زیادی هم استفاده نشده باشد، امکان حفظ یا حتی تکثیر باکتری وجود دارد و می‌تواند برای سلامت دهان و دندان و حتی سلامت کلی کودک خطرساز باشد.

براساس تحقیقاتی که محققان دندانپزشکی در این زمینه انجام داده‌اند، مشخص شده است که تعداد قابل توجهی عوامل بیماری زا و نزدیک به 500 نوع میکروب می‌تواند در مدخل، بدنه یا سایر قسمت‌های چنین وسایلی وجود داشته باشد. بر پایه تحقیق دیگری حتی شیوع و بروز بیماری‌های مرتبط با آسم هم در مواردی با استفاده از چنین وسایلی افزایش داشته است.

در برخی موارد عفونت یا زخم‌های اطراف لب‌ها به دلیل ابتلا به میکروب‌ها در پی استفاده از این وسایل گزارش شده است بنابر این کاملا آشکار است که تمیز کردن هنگام استفاده و نگهداری از این آلات ضروری است.
استریل کردن ساده این وسایل برای پیشگیری از ایجاد چنین مشکلاتی قدم اول در کنترل این مشکلات بوده ولی کافی نیست.

چرا ‌که این قارچ‌ها و میکروب‌ها می‌توانند تا عمق این وسایل نفوذ کنند و دور از دسترس مواد شوینده به فعالیت خود ادامه دهند. برخی از این بیماری‌ها نیز عامل ویروسی دارند که استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای درمان آنها مناسب نیست.

توصیه‌های مهم
ـ با توجه به حساس بودن وسایل موسیقی لازم است از محلول‌های تمیز و ضد عفونی‌کننده مناسب استفاده شود. برای این منظور با توجه به نوع ساز می‌توانید از دستورالعمل شرکت سازنده استفاده کنید.

ـ در دوره‌های زمانی معین لازم است اجزای ساز جدا شده و تمام سطوح آن بخصوص سطوح داخلی آن بخوبی تمیز و شسته شود.

ـ استفاده شخصی از ساز بسیار مهم است. باید به کودکان آموزش داد که ساز هم جزو وسایل شخصی فرد محسوب می‌شود تا از استفاده مشترک خودداری شود.

ـ در صورت بروز مشکلات غیر عادی در ناحیه دهان و دندان پس از استفاده از وسایل موسیقی، با پزشک یا دندانپزشک مشورت شود.

ـ وسیله موسیقی را همواره در محل مناسب و تمیز نگهداری کنید.

/ 0 نظر / 17 بازدید